Грантові проекти як шанс до нового старту

Це Світлана Тарахкало із Станиці Луганської. Три роки тому вона зрозуміла, що її дім - це не чотири стіни, а місце, де добре живеться її дітям. Її грантова історія в Івано-Франківську розпочалася із гарбузового варення з імбиром, корицею та апельсином.

За словами місцевих чиновників, нині у Франківську проживає майже 5 тисяч внутрішньо-переміщених осіб, за неофіційними даними на території області - близько 12 тисяч. Через три роки після початку конфлікту на Сході країни вони й досі зіштовхуються з купою проблем на нових місцях проживання. Серед них і працевлаштування. У Регіональному штабі з питань соціального забезпечення громадян України, які переміщуються з тимчасово окупованої території та районів проведення АТО переконані, що знайти роботу на новому місці переселенцям складно через низькі заробітні плати . В пошуках альтернативи їм пропонують стати учасниками грантових програм, направленими міжнародними донорами на внутрішньо-переміщених осіб.

- Часи, коли зі східних регіонів країни люди виїздили із сумкою та паспортом, закінчилися. Ми не відокремлюємо їх від жителів Івано-Франківська, тому вони отримують гарантовану державою соціальну допомогу на рівних. Торік, приміром, затвердили обласну Комплексну програму соціального захисту населення Івано-Франківської області на 2017-2021 роки, де розроблені окремі заходи для сімей ВПО, - переконує в.о. начальника Департаменту соціальної політики Віталій Яворський. Тоді, на першій хвилі переселення, саме вони брали всю організаційну роботу на себе. Тепер цю роботу охоче переклали на громадські організації, засновані такими ж внутрішньо-переміщеними особами. - Найбільш активних у Франківську шість. Серед них вирізняється ГО «ДОМ 48/24» та ВО «ГО« Українці Донбасу і Криму », з якими найактивніше співпрацюють наші спеціалісти. Сьогодні внутрішньо-переміщені особи повноцінно інтегрувалися в наш прикарпатський соціум, знайшли себе.

Віталій Яворський, в.о. директора Департаменту соціальної політики

До прикладу, 14 тисяч переміщених із тимчасово окупованої території та проведення районів антитерористичної операції проживають в Черкаській області. Наразі тут кілька організацій, які опікуються їх проблемами, проте переважно на рівні консультативної допомоги. Серед них і ГО «Переселенці Криму і Донбасу».

Втративши все через конфлікт на Сході України, Зоя Соловйова із шістьома дітьми оселилася у містечку за півсотні кілометрів Долина от Франківська. Аби вижити на новому місці, інакше кажучи, знайти себе, вона зайнялася хенд-мейдом. Спершу вишивала бісером, потім з нього виготовляла прикраси, а далі взялася за іграшки. Коли ідея виготовляти еко-книжки набула популярності,  а багатодітна мати отримала за них перші хороші гроші, жінка замислилася над розширенням виробництва. Для цього потрібно було модернізувати засоби виробництва.

- Я мало розумілася на вимогах бізнесу, проте коли одного разу ГО «Родина Кольпінгів на Прикарпатті» оголосила набір для внутрішньо-переміщених осіб на бізнес-курси, аби навчитися писати проекти, то відвідати їх підштовхнуло одне слово «безкоштовні». Вибору не було. Потрібно виживати, - каже пані Зоя. - Триденні курси проходили в Калуші. Чесно кажучи, я мало що зрозуміла з них, а коли в цьому зізналася тренеру, він заявив, що я дарма згаяла тут час.

«Поридавши за рогом» від образи, жінка вирішила, що наперекір всім зробить цей бізнес-план. За 72 години після курсів (до речі, вона добре запам'ятала, що такий час людина пам'ятає щойно отриману інформацію) вона написала свій перший бізнес-план і таки виграла грант. Згодом багатодітна мати подалася на участь в іншому проекті , запропонованому Міжнародною організацією з міграції, і вже зараз очікує на новеньке різальне обладнання та комп'ютерну техніку. У найближчій перспективі вона збирається для своєї майстерні орендувати приміщення на ринковій площі в Калуші . Там мисткиня виготовлятиме не лише еко-книжки, а й килимки та іншу еко-продукцію. 

Переселенці тривалий час від початку конфлікту на Сході України на нових місцях були об'єктами, на які спрямовувалася діяльність чиновників, громадських формувань та об'єднань. 

- Після чергових відвідин заходу розрахованих на нас, захотілося стати суб'єктом діяльності, а не жертвою, якій допомагають, - розповідає Олеся Архіпова, яка три роки тому переїхала з Макіївки. Вона співзасновник ГО «48/24 ДОМ», тренер-фасилітатор в цій організації і відповідає за активізацію громад . - Ми познайомилися через соціальні мережі, вирішуючи побутові питання. А потім побачили, що всі цікаві люди, які мають спільні інтереси. Наразі кістяк організації налічує 12 осіб, причому до нас долучилися і місцеві жителі.

"ДОМ 48/24" - дій, обирай майбутнє. Це поняття, яке шукає кожен, хто залишив рідну домівку на Сході країни. 48/24 - це округлені довжина та широта розміщення Франківська, на якій і Донецьк. На прикладі Донецька вони побачили, що якщо ти не діятимеш, не підтверджуватимеш своїми діями, то це зроблять за тебе.

Бізнес родини Світлани Тарахкало стартував з моменту, коли нові друзі в Івано-Франківську просили, аби вона їм продала власноруч приготовлене варення. Згодом для популяризації своєї продукції вона відкрила сторінку в соціальній мережі. Сьогодні всі охочі можуть придбати її чорничне, апельсинове, кизилове в поєднанні з рожевим перцем та перцем чілі варення у місцевій крамниці «Хата здоров'я», а незабаром і в кав'ярні «Фабрика кави». Нещодавно Світлана стала однією із тисячі переселенців, які отримали грант на розвиток свого бізнесу від Міжнародної організації з міграції.

Якщо хтось займався хенд-мейдом, то приносив свої вироби. Світлана - пригостила варенням.

Перші гроші, які «заробили» ГО «ДОМ 48/24», це 300 гривень на проведення акції по сприянню діалогу ВПО та приймаючої громади до міжнародного Дня миру . На ці гроші роздрукували фотографії.

Як отримати грант = куди звернутися + що для цього потрібно + які документи надати

Початківцям варто скористатися пропозицією подібних організацій, аби розпочати свою грантову історію. Міжнародні донори хочуть бачити спроможних бенефеціарів, тому одразу не варто розраховувати на значні суми пропозицій

Отже, від вас можуть зажадати такі документи:

- Відповідно оформлена заявка на участь;

- Копії документів, що підтверджують вашу особу, а за необхідності анкета учасника;

- Копії документів, які підтверджують те, що у вас є знання в сфері економіки (диплом, довідка про закінчення профільних курсів чи тренінгу);

- Бізнес план.

Цей перелік документів може доповнюватися, тому при його подачі будьте уважні.

Якщо щось буде не так складено або ж чогось не буде вистачати, фонд має повне право відмовити вам в участі.

Проте, якщо ви відчуваєте в собі сили та натхнення зробити це самому, беріться за цю справу.

- Під час навчань до мене підійшов тренер МБО «Карітас-Франківськ» і сказав - «вам сумно тут з вашою економічною освітою, ви все знаєте, але такий порядок», - пригадує фотограф Антон Куба із Донецька, який вже три роки проживає у Франківську, на що чоловік відповів «я заважати не буду», а через два тижня успішно захистив свій проект і як бенефеціар наразі очікує на обладнання, яке буде закуплено Міжнародною організацією з міграції.

Серед партнерів Міжнародної організації з міграції, які отримали грант на реалізацію проекту, спрямованого на розвиток самозайнятості та мікропідприємництва серед населення, постраждалого від конфлікту в Сході України і в Криму є і ГО «ДОМ 48/24». Тепер вони навчатимуть переселенців, які хочуть започаткувати свою справу чи отримати обладнання для виробництва, писати бізнес-плани.

Родина Грицюків із Луганщини обирали Франківськ за принципом внутрішнього комфорту. Тут Ігор став керівником гуртка «Лего», а його дружина Вікторія взялася за в'язальну справу. Обоє отримали гранти на розвиток своїх справ.

- Шукати шляхів до пошуку себе і заробляння грошей змусили відмови в роботі . Якось в соціальній мережі я побачила оголошення, що ГО «Крим SOS» набирають навчальний табір для підготовки майбутніх бізнес-проектів. В останній день подала заявку. Тренери та ментори курували написання наших бізнес-планів. Власне, створювати його було не складно, бо я економіст за освітою. На тренінгу я зрозуміла, що моє хобі може приносити прибутки. А вже через деякий час на 50 тисяч грантових коштів було придбане обладнання для в'язання.

«Ваше життя на 10% залежить від того, що з вами відбувається, і на 90% від того, як ви реагуєте на ці події» 

джон Максвел

Ситуація на Сході країни змінила життя багатьох з нас. Міжнародні організації, що підтримують Україну, у різній формі надають підтримку внутрішньо-переміщеним особам, які в перспективі хочуть започаткувати власну справу, або підвищити свої знання задля подальшого розвитку бізнесу. Чи це не шанс для нового старту?