Прикарпатська Жовква в європейській Угоді мерів

Єдине українське місто, яке стало учасником одразу 2-х демонстраційних проектів Програми CoM-DeP


Жовква існує сім століть. Районний центр  Львівщини знаходиться  на роздоріжжі міжнародних залізничних та автомобільних шляхів (E372) до  Польщі та   Прибалтики.   Межа  горбистого Розточчя та рівнинного  Полісся збігається з    Головним європейський вододілом. 
Тут розуміють географічні переваги - до кордону з Євросоюзом всього 35 кілометрів.


Жовква - місто з відкритими воротами

Статус міста поселення отримало у 1603 році разом з Магдебурзьким правом. Ця європейська система - віддалена передвісниця сучасного місцевого самоврядування, контролювала правові та торгові відносини жовківчан, місто мало власний бюджет. 

 Жовківська міська адміністрація і зараз активно співпрацює з сучасними європейськими інституціями та фондами. Євроінтеграція продовжується. Але перед цим муніціпальна влада провела складну "домашню роботу" - у 2012 році місто стало підписантом європейської ініціативи Угода мерів. Команда виробила та захистила План дій зі сталого енергетичного розвитку (ПДСЕР), в якому місто взяло зобов'язання до 2020 року знизити викиди СО2 на 22%. 

Програма  ЄС "Угода Мерів - Демонстрацїйні проекти" CoM-DeP підтримує 22 підписантів Угоди мерів з шести країн Східного партнерства.  Проекти фінансуються Європейською Комісією. Вони допомогають малим (до 200 тис населення) містам України, Азербайджану, Білорусі, Вірменії, Грузії та Молдови впроваджувати енергоефективні заходи та бути прикладом для наслідування іншим. Тому ці проекти і нають назву - демонстраційні. Представники Жовкви заповнили докладні заявки на конкурс проектів та виграли у ньому. Двічі.

Керівник команди підтримки  Програми CoM-DeP Ян Ваандерс :
"Ми вважаємо, що допомагати треба тим, хто цього більше всього потребує. Програма розрахована на малі міста. На модернізацію інфраструктури, освітлення чи термомодернізацію місто може копити кошти 20 років. Часом сума, яка виділяється в проекті може перевищувати весь річний бюджет". 

До речі,  Україна отримала найбільшу кількість проектів -  11 з 19 можливих, і реалізують  їх зараз в одинадцяти українських містах. Жовква – єдине місто в Україні та в країнах Східної Європи, якому вдалося стати учасником одразу 2-х демонстраційних проектів. Один - самостійно, як головний заявник, другий - у партнерстві з містом Самбір і Фондом Східна Європа. 

Проект №1

«Муніципальні партнерства для покращення енергоефективності у Самборі та Жовкві»

Загальний бюджет проекту - 874, 7 євро:
- 699, 8 євро від Європейського Союзу,
- 66 тис євро від Фонду Східна Європа,
- 108, 9 євро виділяють з обласного бюджету Львівської області та бюджетів міст Жовква та Самбір.

Проект №2

«Реалізація першого етапу модернізації комунальної котельні та району, що нею опалюється»

Загальний бюджет проекту - 860 тис. євро:
- 688 тис. євро від Європейського Союзу,
- 172 тис. євро від Жовківської міської ради та Львівської обласної ради.

З чого все починалося?

Зміни вирішили розпочати зі сфери теплопостачання. Тому команда розробила концепцію основних напрямів роботи.
Обрали те, що потребувало найпершої уваги:

- підвищення ефективної роботи джерел енергії та мереж постачання тепла,
- зменшення вартості палива в тарифі, перехід на місцеві види ресурсів: щепу, відходи деревообробки,
- зниження потреби тепла на опалення будинків, налагодження внутрібудинкових систем опалення.

Для цього у рамках цих проектів буде встановлено три сучасні біопаливні котли та інше необхідне супутнє обладнання в котельнях, замінено 1 544 м теплотрас, інстальовано вісім індивідуальних теплових пунктів (ІТП) та проведено комплексну термомодернізацію дитячого садка № 2.





Очікувана економія після впровадження обох проектів складе 10812 МВт∙год енергії та 2 380 тон СО2. Такої кількості енергії вистачить для приготування півмільйона чашок кави