Мистецтво як спосіб вижити

Історія життя переселенців, на долю яких випало чимало випробувань. Та з допомогою мистецтва й творчості вони справляються  з труднощами

За офіційною інформацією Урядового порталу, в Україні обліковано більш ніж 1 млн 600 тис. переселенців із Криму та Донбасу. На Волині знайшли прихисток понад 4000. Війна, переїзд, стрес - переселенці добре знають, що це. Багато проблем існує й досі, 3 роки по тому. Рятівним човном у цій ситуації для багатьох стала творчість.

Ірина Голощапова переїхала з Донецька. Раніше працювала в податковій інспекції, зараз є керівником любительського об'єднання хендмейду "Дари Макош".

Переселенка вирішила на волонтерській основі проводити курси хендмейду. Паралельно почала співпрацювати з центром зайнятості. Любительське об'єднання "Дари Макош" розташоване на вулиці Драгоманова 1 у приміщенні бібліотеки №3. Відвідувати заняття може кожен, але зараз більша частина відвідувачів - переселенці. Ірина Голощапова бере активну участь у соціальній адаптації дітей-переселенців, різноманітних благодійних заходах і таборах.

Жінка не зупиняється на досягнутому. У планах пані Ірини створення клубу латино-американських танців, філософії, курсів макіяжу та зачісок, а також участь у міжнародних фестивалях. 

Валентина Любушкіна переселенка з Луганщини. Хоче надавати юридичну консультацію переселенцям. А також займається розписом виробів з кераміки.

Валентина Любушкіна за фахом юрист і філолог. Вона виїхала у 2014 році разом зі своєю 9-річною внучкою. Зараз переселенка мешкає у селі Маяки. Вона подала позов до суду щодо визнання її жертвою Російської агресії. Перший етап суду, що відбувся в Луцьку, переселенка виграла. Зараз вона чекає другого етапу. Жінка також займається розписом керамічних виробів. 

"Це хобі, щоб не збожеволіти й не впасти в депресію. Ми живемо не в місті, тому працювати в цій сфері немає можливості. Я приймаю замовлення через Інтернет. Посуд чи вироби з глини не створюю, тому що потрібна спеціальна піч. Я лише розписую їх, покриваю лаком", - ділиться Валентина Любушкіна. 

 Кирило Ткачов разом із дружиною Мариною та двома дітьми переїхав з Луганська. Рік тому вони створили артпростір "Innerspace" - місце для всіх творчих людей.

Антикафе розташоване на вулиці Парковій 5 за 50 м від проспекту Волі. Тут відбуваються різноманітні заходи, виставки та школи каліграфії. А ще тут можна придбати дизайнерські листівки та книги, автором яких є подружжя з Луганська.


Кирило стверджує, що в Луцьку йому подобається все,  але не вистачало творчості. Тому в листопаді 2015 року вони почали шукати приміщення для артпростору, а в грудні 2016 антикафе "Innerspace" відчинило двері відвідувачам. Загальною концепцією закладу займається Кирило Ткачов, всілякими дрібничками, що створюють атмосферу - дружина Марина, а донька Варя з сином Левом пропонують відвідувачам каву.

                  Тут можна випити також чаю зі смаколиками.

"Для мене важливо проведення творчих заходів у місті, розвиток графіки, живопису, театру. Так, я не змінював місце прописки. У Луганську в мене є квартира, але як підприємець я зареєстрований в Луцьку. Мені тут добре", - стверджує власник артпростору Кирило Ткачов.

Матеріал підготовлено в рамках проекту "Голос місцевих ЗМІ: професійні стандарти та етичні норми у висвітленні конфліктів" за підтримки ЄС.                                                                                   

                                                                            Вікторія Бродосюк